De fiets waarmee ‘De Kneet’ in 1985 de Amstel Gold Race won, een stroopwafelijzer of de trouwpakken van het eerste homostel dat elkaar in Nederland het jawoord gaf: halen deze voorwerpen het tot de tentoonstelling ´Het Museum van Nederland´? Je ziet het vanaf woensdag 20 januari in de Kunsthal Rotterdam.

Hoe de zoektocht naar deze objecten met hun uiterst persoonlijke verhalen verloopt, is vanaf 16 december te volgen in het gelijknamige tv-programma van Omroep MAX. De zestig meest gedenkwaardige, grappige, typerende en soms ook tenenkrommende voorwerpen krijgen een plek in de tentoonstelling. Ze vertellen iets over de Nederlandse geschiedenis, cultuur, volksaard, tradities en gebruiken. De objecten zijn door mensen vanuit heel Nederland aangedragen. 

Aan de oproep van Omroep MAX om eens in de kasten te kijken naar tentoonstellingswaardige stukken, is door het publiek massaal gehoor gegeven. Zeven juryleden, onder wie historicus Herman Pleij en culinair fenomeen Janny van der Heijden, buigen zich samen met gastcurator Jörgen Tjon over de vraag wat thuishoort in 'Het Museum van Nederland'. Met zestig objecten is het natuurlijk onmogelijk om volledig te zijn of een historisch overzicht te geven. Niet de pureestamper, koffer of het cassettebandje zelf, maar het verhaal of het sentiment van de persoon die het voorwerp aandraagt, geeft dan ook vaak de doorslag om door de selectie te komen. De tentoonstelling in de Kunsthal laat de meest uiteenlopende objecten zien die volgens hun eigenaar een plaats verdienen in ‘Het Museum van Nederland’.

De keuze van Nederland

Tjon groepeert in de tentoonstelling de voorwerpen rond verschillende thema’s. Hoe hij te werk gaat, is in vijf afleveringen bij Omroep MAX te zien. ‘Het Museum van Nederland´ spreekt het gevoel aan. Nostalgie uit onze keukenkastjes, oranje parafernalia en in de vergetelheid geraakte stukken laten zien wat we in Nederland zoal eten, hoe we feesten, vakantie vieren en sporten. Daar zitten voorwerpen tussen die de afgelopen eeuw uit de mode zijn geraakt tot blijvertjes die huishoudens in Nederland van generatie op generatie doorgeven. Ook zijn er voorwerpen die tegen de achtergrond van maatschappelijke veranderingen door de tijd heen een heel andere waarde hebben gekregen. Tot slot zijn er privé-objecten die de persoonlijke impact van nationale rampen als de MH17 illustreren. 

Wiettas van Wernard Bruining. Foto: Omroep MAX
Hoofdtooi 1st runner up Queen Zomercarnaval, 2019. Foto: Omroep MAX

Partners

Samenwerkingspartners

Tentoonstellingspartners

Over je bezoek

In de Kunsthal is het vooraf boeken van een online ticket voor iedereen verplicht, ook voor bezoekers met een Museumkaart, Rotterdampas of VriendenLoterij VIP-kaart. Zo ben je verzekerd van toegang en kunnen we je bezoek zo prettig mogelijk laten verlopen.

Veelgestelde vragen

Sla lijst over
  • De Kunsthal is open van dinsdag tot en met zondag: 10.00 tot 17.00 uur. Het Kunsthalcafé opent een half uurtje eerder, je kunt hier vanaf 9.30 uur tot een half uur na sluitingstijd uur terecht. Bekijk de actuele openingstijden.

  • Ja, vooraf een ticket met starttijd boeken is nodig. Dit geldt ook als je een Museumkaart, Rotterdampas of VriendenLoterij VIP-kaart hebt. Zo ben je verzekerd van toegang en kunnen we je bezoek zo prettig mogelijk laten verlopen. Boek je starttijd.

  • Ja, met een online ticket kun je alle tentoonstellingen bezoeken die op jouw bezoekdatum te zien zijn. Ook kun je zo lang blijven als je wilt. Je bent welkom in de Kunsthal vanaf je starttijd tot sluitingstijd. Boek je starttijd.

  • In de Kunsthal Rotterdam zijn altijd meerdere wisselende en contrastrijke tentoonstellingen tegelijk te zien. Een volledig overzicht van alle actuele tentoonstellingen vind je op de tentoonstellingspagina.

Alle veelgestelde vragen